Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim




Home

Telekomunikacja

nadajniki




Solec Kujawski

Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim – stacja nadawcza fal długich o częstotliwości 225 kHz. Zasięg odbioru Programu I Polskiego Radia możliwy jest na obszarze całej Polski jak i w krajach sąsiadujących. Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim wybudowano po runięciu 8 sierpnia 1991 roku masztu radiowego w Konstantynowie, najwyższej konstrukcji stalowej na świecie. Nadajnik zbudowano w latach 1998–1999 na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego, które zostało uroczyście uruchomione 4 września 1999 roku.

W trakcie planowania budowy zrezygnowano z budowania masztu półfalowego na rzecz dwóch mniejszych masztów ćwierćfalowych. Wynikło to po części z konieczności budowy kierunkowego zespołu anten, ze względu na niecentralne położenie nadajnika na terenie Polski i związaną z tym potrzebę kształtowania charakterystyki promieniowania (jest to charakterystyka w kształcie ósemki skierowanej osią główną na Przemyśl-Lubaczów). Maszty ćwierćfalowe mają wysokości 330 i 289 metrów, i są utrzymywane przez cztery poziomy odciągów. Wokół każdego masztu znajduje się uziemiający system przeciwwag o promieniu równym jego wysokości, wykonany z promieniście rozłożonych 120 drutów miedzianych zakopanych na głębokości 30–40 cm. Zasilanie energią w.cz. zrealizowane jest bocznikowo pomiędzy płaszczyznami odciągów, co umożliwia uziemienie całej konstrukcji. Zysk energetyczny anteny wynosi 4,94 dB.

Nadajnik długofalowy o mocy maksymalnej 1200 kW został skonstruowany przez francuską firmę Thomcast. Składa się on z trzech bloków o mocy maksymalnej (fali nośnej) 400 kW, natomiast każdy blok z 256 modułów, wykorzystujących tranzystory MOSFET (ponad 6100 tranzystorów mocy w całym nadajniku).

Sygnał przekazywany satelitarnie z warszawskiej rozgłośni Polskiego Radia, moduluje amplitudowo falę nośną przez włączanie i wyłączanie odpowiedniej liczby modułów (przy braku modulacji pracuje połowa modułów potrzebnych do uzyskania ustawionej mocy fali nośnej). Każdy blok jest oddzielnym nadajnikiem z modulacją amplitudy. Bloki pracują synchronicznie z możliwością pracy na antenę trzech lub dowolnych dwóch bloków, wtedy możliwe są prace serwisowe przy trzecim bloku bez wyłączania całego nadajnika. Sygnał z trzech (lub dwóch) bloków jest sumowany i filtrowany w układzie sumującym, a następnie wysyłany do zespołu anten.

Najsłabszy sygnał zmierzony na terenie Polski (w Przemyślu) wynosi 82.5 dBμV/m, co gwarantuje bardzo dobrą jakość odbioru. Im dalej od nadajnika, tym sygnał jest słabszy. Niesymetryczny kształt zasięgu jest efektem zastosowania anteny kierunkowej (dwa aktywne maszty o wysokości 330 i 289 m).

Od 1 grudnia 2015 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mogą za pomocą masztów z Solca Kujawskiego słuchać emitowanych cyfrowo, w technologii DAB+ audycji Polskiego Radia. Uruchomiono tam multipleks na częstotliwości 220,352 MHz.

Zasięg transmisji



Mapa zasięgu odbioru sygnałów programu I Polskiego Radia



Transmitowane programyradiowe

Program: Polskie Radio Program I, Właściciel: Polskie Radio S.A., Częstotliwość: 225 kHz, Moc nadajnika: 1000 kW, Polaryzacja pionowa.



Programy radiowe cyfrowe:

Skład multipleksu: DAB+, Polskie Radio Program I, Polskie Radio Program II, Polskie Radio Program III, Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Radio Poland, Radio Rytm, Program IV Polskie Radio 24, Radio PiK.

Częstotliwość: 216,928 MHz

Kanał: 11A

Moc nadajnika: 10 kW

Polaryzacja: pionowa

Charakterystyka anteny: dookólna

Kompresja: AAC/AAC+/AAC++


Źródło: Wikipedia, materiały własne.


Home

Telekomunikacja

nadajniki





© 2000-2023 EJK. All rights reserved. Jerzy Kazojć.